loader image

Rivalstvo među braćom i sestrama

avg 27, 2024 | O deci i roditeljstvu | 0 Komentara

Pišu: Maja Mančić i Katarina Višić, psihoterapeuti

U višedetnim porodicama roditeljima često brinu oko odnosa između braće i sestara i međusobnih sukoba, verbalnim i neverbalnim. Roditelji su obično uznemireni i traže savet. Nastoje da budu sudije u nastalim situacijama, isteruju pravdu, objašnjavaju i troše mnogo energije. Kao ishod najčešće se jedno dete u takvom odnosu oseti neshvaćeno i njegov integritet biva više narušen.

(Photo by Jessica West on pexels)

Zašto se braća i sestre svađaju i tuku?

Harmonija ne može uvek da se održi među decom.

Oni odrastaju i sazrevaju u sukobima koji nastaju. Uče da se zauzmu za sebe, izraze svoje potrebe i razumeju se međusobno. Što se više roditelji upliću u sukobe koje deca imaju, više im šalju poruku da su oni kao roditelji odgovorni za način na koji se izlazi iz njih. A, zapravo, odgovornost je samo na deci i ona to treba da razumeju i prihvate kroz vreme. Deca uvek teže da uspostave hijerahiju u odnosu i postoji razlika između dečaka i devojčica u tome. Dečaci se više međusobno koškaju i na direktniji način postupaju, a devojčice su u tome suptilnije, biraju manje direktan nastup.

Sa druge strane, deca kroz ovakve situacije izražavaju i ljubav i povezanost. Ako nisu ozbiljno narušeni porodični odnosi ljubav i povezanost će se izražavati na način koji je poželjan od strane odraslih tek u periodu puberteta. Tada su ovakvi sukobi svedeni na minimum i kada se dešavaju drugačiji su po kvalitetu.

(Photo by Craig Adderley on pexels)

Sukob među decom nekada može da bude odraz sukoba između roditelja koji je prikriven ili otvoren. Decu ne možemo i ne treba u potpunosti isključiti i zaštiti od svega, ali možemo da učimo da se nosimo sa neprijatnim situacijama na konstruktivan način koji  svakoga ponaosob podiže na viši nivo  lestvice razvoja.

Uzroci rivalstva među braćom i sestrama

 Najčešće se sukobi između dece vide kao izraz ljubomore, a zapravo svako dete kada dobije brata ili sestru gubi deo ljubavi, pažnje i posvećenog vremena koji su mu pripadali do tada. Ono samo želi i trudi se da dobije nazad ono što je u potpunosti bilo njegovo.

U osnovi rivaliziranja između braće i sestara je:

  1. Borba za pažnju: deca često žele privući pažnju roditelja, što može dovesti do rivalstva. Ako jedno dete oseća da drugo dobija više pažnje ili privilegija, može postati ljubomorno.
  2. Razlike u ličnosti: braća i sestre često imaju različite ličnosti, interese i sposobnosti, što može dovesti do sukoba. Na primer, jedno dete može biti ekstrovertno, dok drugo može biti introvertno, što može izazvati nesporazume.
  3. Takmičenje za resurse: deca se mogu takmičiti za ograničene resurse poput igračaka, vremena za igru ili čak prostora u kući. Često sopstvena soba može da bude povod za hronični konflikt.
  4. Roditeljski stilovi: način na koji roditelji rešavaju konflikte i kako se odnose prema deci može uticati na rivalstvo. Ako roditelji imaju favorita ili koriste različite metode disciplinovanja za svako dete, to može izazvati tenzije.

(Photo by olia danilevich on Pexels)

Manifestacije rivalstva

Rivalstvo među braćom i sestrama je prirodna pojava koja se javlja u mnogim porodicama. Ovo rivalstvo može se manifestovati kroz različite oblike ponašanja, od blage konkurencije do ozbiljnih sukoba:

  1. Fizički sukobi: u mlađoj dobi, rivalstvo se može manifestovati kroz fizičke sukobe, poput gurkanja, udaranja ili otimanja igračaka.
  2. Verbalni sukobi: kako deca rastu, sukobi mogu preći u verbalne svađe, zadirkivanja ili vređanja.
  3. Takmičenje i poređenje: deca se često takmiče u školi, sportu ili drugim aktivnostima, i mogu se međusobno porediti, što može dovesti do osećaja inferiornosti ili superiornosti.
  4. Manipulacija i spletkarenje: starija deca mogu koristiti manipulaciju kako bi se osvetila ili dobila prednost nad mlađom braćom ili sestrama.

(Photo by Ivanna Kykla on pexels)

Posledice rivalstva

Kako je već rečeno, rivaliziranje nije nužno i samo negativno, ali može imati u disfuncionalnim porodičnim sistemima i ozbiljne posledice, što više govori o problemima u porodici koji se manifestuju na ovaj način. Rivaliziranje među braćom i sestrama utiče na:

  1. Razvijanje veština rešavanja konflikata: kroz rivalstvo, deca mogu naučiti kako da rešavaju konflikte, pregovaraju i prave kompromise, što su važne životne veštine.
  2. Emocionalni problemi: dugotrajno rivalstvo može dovesti do emocionalnih problema, niskog samopouzdanja ili osećaja manje vrednosti kod dece.
  3. Uticaj na porodičnu dinamiku: intenzivno rivalstvo može stvoriti napetost u porodici, utičući na odnose među članovima porodice i opštu porodičnu harmoniju.

(Photo by Ирина Сороколетова on Pexels)

Saveti za roditelje

 Kada god je to moguće pustite decu da sama rešavaju svoje konflikte. Vodite se uvek sledećim principima:

  1. Jednakost i pravednost: važno je tretirati decu jednako i pravedno, bez favorizovanja.
  2. Podsticanje saradnje: promovisanje timskog rada i saradnje među decom može smanjiti rivalstvo.
  3. Razgovarajte o osećanjima: ohrabrite decu da otvoreno razgovaraju o svojim osećanjima i problemima, kako bi se nesporazumi lakše rešavali.
  4. Postavljanje granica: jasno postavljanje granica i pravila može pomoći u sprečavanju sukoba i učenju dece kako da se ponašaju prema drugima s poštovanjem.

Rivalstvo među braćom i sestrama je normalan deo odrastanja, ali uz odgovarajuće smernice i podršku, može se regulisati na način koji je koristan za celokupni razvoj dece.

Naslovna fotografija: Vlada Karpovich on Pexels

Autor: Maja Mančić

Psiholog i dečji integrativni psihoterapeut

0 komentara

Prosledi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Povezani članci