Savremena porodica može imati različite oblike — od porodica sa jednim roditeljem do onih koje su spoj dece iz prethodnih brakova, više generacija ili svojevrsnih porodičnih zadruga. Iako po formi ii broju članova vrlo različiti, svi ovi oblici porodica imaju jednu zajedničku karakteristiku: mogućnost razvijanja disfunkcionalnih uloga u porodici.
Ove uloge mogu biti problematične na mnogo načina i uticati na dobrobit članova, a posebno dece.
(Photo by Suzy Hazelwood on pexels)
Šta su porodične uloge?
Porodične uloge se odnose na očekivanja i odgovornosti koje članovi porodice preuzimaju unutar porodične strukture. Oblikovane su kulturnim, društvenim i individualnim faktorima. Uloge u porodici uključuju:
- Roditeljske uloge: očekivanja i odgovornosti koje roditelji imaju prema svojoj deci. Ovo može uključivati brigu o deci, vaspitavanje, pružanje emocionalne podrške i osiguravanje finansijske sigurnosti.
- Uloge dece: deca u porodici često imaju odgovornosti kao što su poštovanje roditelja, pomaganje u kućnim poslovima, učenje i poštovanje porodičnih pravila.
- Uloge braće i sestara: ove uloge mogu uključivati međusobnu podršku, zaštitu mlađih braće i sestara i deljenje odgovornosti.
- Uloge partnera/supružnika: uloge supružnika ili partnera uključuju međusobnu podršku, deljenje odgovornosti u domaćinstvu, zajedničko donošenje odluka i pružanje emocionalne podrške.
- Uloge baka i deka: uključuju pružanje podrške roditeljima, pomaganje u brizi o unucima i prenošenje porodičnih tradicija.
(Photo by Elina Fairytale on Pexels)
Porodične uloge su dinamične i mogu se menjati tokom vremena kako se porodica razvija i kako se životne okolnosti menjaju. Razumevanje i ispunjavanje ovih uloga može pomoći u održavanju harmonije i zdravih odnosa unutar porodice.
U idealnoj situaciji članovi porodice su bliski i dobro povezani, komuniciraju na emocionalno zdrav i podržavajuć način, ali to u velikom broju porodica nije slučaj.
Funkcionalna vs. disfunkcionalna porodica
Kada u okviru porodice sve dobro funkcioniše, svakom članu je dopušteno da živi i odvojenim životom i životom koji je zajednički celoj porodici. Promene u ovakvim sistemima se očekuju i podstiču, i ne smatraju se pretnjom. Kada se desi da se usled nekih različitosti jave nesuglasice, ta se situacija ili kriza smatra prilikom za razvoj. Članovi porodice komuniciraju otvoreno, spontano i slobodno, prihvataju drugačije mišljenje i drugačije emotivne odgovore na aktuelna dešavanja. Atmosfera u porodici je protkana brigom, toplinom, razumevanjem i humorom. Takvi porodični obrasci omogućavaju dostizanje ciljeva koje je porodica sebi postavila i čine je funkcionalnom.
Nasuprot tome su porodični obrasci kojima se ne ispunjavaju ciljevi i zadaci porodice u celini ili njenih članova, usled čega dolazi do pojave nezadovoljstva, neadekvatnog reagovanja i simptoma, i to čini porodicu disfunkcionalnom. Karakteristike disfunkcionalne porodice su:
- Nedostatak komunikacije: u disfunkcionalnim porodicama često nedostaje otvorena i iskrena komunikacija. Članovi porodice mogu izbegavati razgovore o problemima ili osećanjima.
- Nasilje ili zlostavljanje: fizičko, emocionalno ili seksualno zlostavljanje je često prisutno. Ovo može uključivati udaranje, verbalno zlostavljanje, ili bilo koju vrstu manipulacije.
- Nesigurnost i nestabilnost: porodica može biti nestabilna u pogledu finansija, stambenih uslova ili emocionalne sigurnosti. Deca mogu osećati nesigurnost zbog čestih selidbi, finansijskih problema ili promena u strukturi porodice.
- Neadekvatna roditeljska uloga: roditelji mogu biti previše strogi ili previše popustljivi, zanemarujući potrebe svoje dece. Nekada roditelji mogu biti previše fokusirani na svoje probleme, zanemarujući decu.
- Kontrola i manipulacija: jedan ili više članova porodice može koristiti kontrolu i manipulaciju kako bi održali moć nad drugima, što može dovesti do osećaja bespomoćnosti i niskog samopoštovanja kod drugih članova porodice.
- Zavisnost: problemi sa zavisnošću (alkohol, droga, kocka) mogu dodatno pogoršati disfunkcionalnost porodice, stvarajući toksično okruženje.
- Nerazrešeni konflikti: u disfunkcionalnim porodicama konflikti često ostaju nerazrešeni, što može dovesti do dugotrajne tenzije i ogorčenosti među članovima.
Disfunkcionalna porodica može ostaviti dugotrajne posledice na članove, posebno na decu, utičući na njihov kasniji život, sposobnost da grade zdrave odnose, i njihovo emocionalno i mentalno zdravlje.
(Photo by Jakob Scholz on pexels)
Uloge u disfunkcionalnim porodicama
U disfunkcionalnim porodicama članovi često preuzimaju određene uloge kako bi se nosili sa stresom i haosom unutar porodice. Ove uloge mogu pomoći članovima da se prilagode situaciji, ali često dolaze s emocionalnim teretom i mogu negativno uticati na njihovo ponašanje i odnose u kasnijem životu.
Tipične uloge su:
1. Zlatno dete, heroj ili svetac
Zlatno dete, heroj ili svetac je favorizovano dete koje ima poseban tretman, dobija pohvale i divljenje od roditelja, ali roditelji imaju od njega i visoka očekivanja, što je za njega veliki pritisak. U porodicama sa više dece to je obično najstarije dete, ali može biti i jedino dete u porodici koje se smatra savršenim, posebno nadarenim, nepogrešivim, posebno ako zaista i poseduje određeni dar ili sposobnost.
Fokus na zlatnom detetu često prikriva osnovne probleme porodice.
U porodicama sa više dece česta sa poređenja sa “zlatnim detetom”:”Kako on može, a ti ne?”
Ako je zlatno dete jedinac odgajan u kontrolisanijem i autoritarnijem stilu, ono može razviti anksioznost, depresiju, ponašanja koja udovoljavaju drugima, perfekcionizam, nezdrave strategije suočavanja, nisko samopoštovanje i izrazito osećanje krivice.
“Zlatno dete” je često veoma usamljeno dete.
(Photo by Engin Akyurt on pexels)
2. Žrtveno jagnje ili crna ovca
Žrtveno jagnje ili crna ovca je član porodice koji se okrivljuje za probleme i teškoće u kući. U nekim slučajevima, ova uloga služi kao distrakcija od stvarnih problema porodice.
3. Parentifikovano dete ili Spasilac
U zdravoj porodičnoj dinamici, roditelji pružaju emocionalnu sigurnost i zadovoljavaju potrebe svoje dece. Ponekad se te uloge obrnu. U tim slučajevima, deca koja su preuzela roditeljsku ulogu preuzimaju ulogu brige, često u suviše mladom uzrastu, kako bi kompenzovala nedostatke roditelja i održala stabilnost porodice.
4. Maskota ili klovn
Maskota ili klovn, koji može biti roditelj ili dete, koriste humor i veselost da bi smanjili tenziju u porodici. Slično kao što se dešava sa zlatnim detetom, ove akcije mogu pomoći da se izbegnu ili prikriju dublji problemi porodice.
5. Zavisnik
Zavisnik je neko koi ma problem sa zloupotrebom supstanci, alokohola, tableta ili zavisnim ponašanjem (kocka, igrice, hrana). Ovi problemi kod jednog ii više članova razotkrivaju i mogu pogoršati disfunkciju u porodici.
6. Izgubljeno dete, problematično dete ili buntovnik
Izgubljeno dete se povlači iz porodičnih konflikata, dok problematično dete ili buntovnik inicira ili produbljuje konflikte. Funkcija ovih ponašanja je nošenje sa disfunkcionalnom porodičnom dinamikom.
(Photo by Juliana Stein on pexels)
7. Medijator ili mirotvorac
Medijator ili mirotvorac pokušava da rešava sukobe i održava harmoniju unutar porodice, često na sopstvenu štetu. Često žrtvovuju svoje emocionalne potrebe kako bi zadovoljili potrebe drugih, posebno svojih siblinga ili roditelja koga smatraju nemoćnim. Roditelji često stvaraju ove uloge kod svoje dece kada jedan od njih iznosi negativne ili oštre izjave o drugom roditelju.
8. Narcis
Narcis, obično roditelj, ponaša se sebično i isključivo usmereno na sebe. Stavlja svoje potrebe i želje iznad svega ostalog, iznad interesa dece, supružnika i porodice u celini.
Ove uloge mogu pružiti privremeno olakšanje ili stabilnost unutar disfunkcionalne porodice, ali često dolaze s visokom cenom za pojedince koji ih preuzimaju. Razumevanje ovih uloga je prvi korak ka identifikaciji i rešavanju problema unutar porodice, kao i ka individualnom boljitku članova porodice i razvoju zdravijih odnosa u budućnosti.
(Photo by George Milton on Pexels)
Posledice porodične disfunkcionalnosti po decu
Ako se ne adresiraju, disfunkcionalne uloge u porodici utiču na mlade ljude na različite načine. Težina uticaja varira, ali negativne posledice mogu uključivati:
- Zavisnost: nezdrave porodične dinamike povećavaju verovatnoću zloupotrebe supstanci ili drugih zavisnosti.
- Mentalno zdravlje: kako je porodica jedan od osnovnih izvora emocionalne sigurnosti za dete, a teški odnosi u porodici povećavaju stres i mogu povećati rizik od razvoja anksioznosti, depresije i drugih mentalnih problema kod tinejdžera. Ovi problemi mogu biti problemi i za mlade odrasle osobe.
- Veze i odnosi: mehanizmi suočavanja i strategije rešavanja konflikata naučene unutar porodice mogu uticati na to kako mladi stupaju u interakciju s drugima u budućnosti, čak i u odraslom dobu. Loše modelovane veze u porodici stoga mogu negativno uticati na buduće odnose.
(Photo by Darya Sannikova on Pexels)
Šta možete da uradite?
Ako ste odrastali u disfunkcionalnoj porodici verovatno ste već kao starije dete ili adolescent počeli da osećate anksioznost, depresivnost, imali promene raspoloženja, osećali se neuklopljeno ili izgubljeno. Nekada i kao odrasle osobe niste uspeli da izađete iz svojih uloga u detinjstvu i dalje se osećate zaglavljeno u njima. Ali ipak možete nešto da uradite:
- Prepoznajte u ulogu u kojoj se nalazite ili vam je dodeljena,
- Postavite granice i
- Potražite profesionalnu pomoć.
Izvor:
https://www.embarkbh.com/blog/mental-health/dysfunctional-family-roles/
Naslovna fotografija: Suzy Hazelwood on pexels
0 komentara